Wycieczka do Instytutu Generała Sikorskiego

W sobotę 5 października 2013 klasy IV gimnazjum pojechały na wycieczkę do Instytutu Generała Sikorskiego. Był to bardzo udany dzień, który nasi uczniowie bardzo chętnie wspominają.

„Była to niezapomniana przygoda i lekcja historii jednocześnie. Dowiedziałam się wielu nowych, interesujących informacji na temat II Wojny Światowej.
Panowie, którzy nas oprowadzali, opowiadali nam o wydarzeniach z czasów wojennych, w których oni sami żyli.”
(Karolina)

„W każdym rogu pokoju były zawieszone piękne sztandary. Oglądaliśmy ciekawy film pt. „Dzieci”. W filmie chłopiec czytał list, który napisał do swojej mamy w Krakowie. Opowiadał on o swoich przygodach w Egipcie, gdzie żył i uczył się w obozie wojskowym, o niesamowitym spotkaniu z generałem Andersem.
Zainteresowała mnie historia zaginięcia generała Sikorskiego i to, dlaczego wciąż jeszcze nie znamy prawdy o jego tragicznej śmierci.”
(Kasia)

„Ta wycieczka wzbogaciła moją wiedzę i pozwoliła zrozumieć sytuację Polski i życie indywidualnych, prawdziwych ludzi, którzy żyli w tamtym okresie. Informacje, które poznaliśmy w Instytucie były bardziej wartościowe i przydatne, niż jakiekolwiek inne, znalezione w książkach.”
(Hania)

„Widziałam dużo sztandarów, broni palnej, obrazów, lecz przede wszystkim wiele pamiątek po polskich żołnierzach oraz przywódcach wojskowych z czasów II Wojny Światowej. Te pamiątki to odznaki, rzeczy osobiste, dyplomy, mundury, listy.
Najbardziej zapamiętałam postać niedźwiedzia Wojtka – żołnierza, który w bitwie o Monte Cassino pomagał przenosić amunicję.”
(Natalia)

„Najbardziej podobała mi się ta część wycieczki, podczas której oglądaliśmy eksponaty – pamiątki po generale Sikorskim. Naprawdę fascynowały mnie jego odznaki, a najbardziej te, które otrzymał od przedstawicieli innych krajów. Myślę, że wrócę tam wkrótce – tak bardzo zainteresowało mnie to muzeum.”
(Oscar)

„To był wspaniały dzień, w którym nauczyłem się wiele rzeczy o generale Sikorskim, generale Andersie oraz o czasach II Wojny Światowej.”
(Alex)

Serdecznie dziękujemy pracownikom i wolontariuszom z Instytutu za czas nam poświęcony oraz za pasję, z jaką przekazywali nam swoją wiedzę.
Uczniowie klas IV gimnazjalnych

Back
...

„Sumienie świata woła o świadectwo prawdzie” – inskrypcja na pomniku katyńskim. W niedzielę 28.04.2019 roku na Cmentarzu Gunnersbury odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Polskich Kombatantów. Program uroczystości obejmował: Wspólną modlitwę na okolicznościowej Mszy Św. „Za Ofiary Katynia i innych miejsc masowych mordów Polaków na Wschodzie” odprawionej w kościele […]

 79 Rocznica Masakry w Katyniu

...

W sobotę 2 marca bawiliśmy się na wspaniałej dyskotece karnawałowej. Mottem przewodnim były czasy PRLu. Zgodnie z tradycją i w tym roku Zarząd i Koło Rodzicielskie szkoły im. Tadeusza Kościuszki zorganizowali dyskotekę karnawałową. Tym razem powróciliśmy do czasów PRL-u, aby przybliżyć ten okres historii tym, którzy nie mieli okazji zakosztować uroków rzeczywistości PRL-u oraz tym, […]

 Dyskoteka karnawałowa – “PRLÓFKA”

...

W Sobotę, 17-ego września, nasza szkoła wzięła udział w Paradzie Halera, która przeszła ulicami Ealing-u. W paradzie wzięło udział około 300-stu osób, z tego około 110 związanych z naszą szkołą (dzieci, nauczyciele, rodzice). https://www.youtube.com/watch?v=EEx6WE7_F5A https://www.youtube.com/watch?v=161tKpRuww4 https://www.youtube.com/watch?v=6SoyZ8pCarM

 Parada im. gen. Hallera