Pigułka z historii

W sobotę 29 czerwca gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie, którego celem jest popularyzowanie polskiej nauki w Wielkiej Brytanii.

Uczniowie klas III gimnazjalnych mieli okazję wysłuchać prelekcji Pana Krzysztofa Piskorskiego pod tytułem „ PRL w pigułce”. Jak sugeruje tytuł wykładu, naszą podróż w czasie zaczęliśmy tuż po II wojnie światowej w Polsce stalinowskiej a skończyliśmy w roku 1989, wsłuchując się w słowa znanej polskiej aktorki Joanny Szczepkowskiej:

„Proszę Państwa 4 czerwca ’89 roku skończył się w Polsce komunizm”.

Wykładowca korzystając z fragmentów filmów z epoki PRL, zdjęć, map a także teledysku znanego polskiego zespołu rockowego sprawił, iż młodzież z zaciekawieniem odkrywała realia życia w PRL.
W trakcie wykładu gimnazjaliści mieli również okazję pochwalić się swoją wiedzą zdobytą na lekcjach historii bądź też wyniesioną z rodzinnych domów.

Serdecznie dziękujemy Panu Piskorskiemu za tak interesujące wystąpienie i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie w przyszłym roku szkolnym.

Agnieszka Mejdus –nauczyciel historii

Back
...

„Sumienie świata woła o świadectwo prawdzie” – inskrypcja na pomniku katyńskim. W niedzielę 28.04.2019 roku na Cmentarzu Gunnersbury odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Polskich Kombatantów. Program uroczystości obejmował: Wspólną modlitwę na okolicznościowej Mszy Św. „Za Ofiary Katynia i innych miejsc masowych mordów Polaków na Wschodzie” odprawionej w kościele […]

 79 Rocznica Masakry w Katyniu

...

W sobotę 2 marca bawiliśmy się na wspaniałej dyskotece karnawałowej. Mottem przewodnim były czasy PRLu. Zgodnie z tradycją i w tym roku Zarząd i Koło Rodzicielskie szkoły im. Tadeusza Kościuszki zorganizowali dyskotekę karnawałową. Tym razem powróciliśmy do czasów PRL-u, aby przybliżyć ten okres historii tym, którzy nie mieli okazji zakosztować uroków rzeczywistości PRL-u oraz tym, […]

 Dyskoteka karnawałowa – “PRLÓFKA”

...

W Sobotę, 17-ego września, nasza szkoła wzięła udział w Paradzie Halera, która przeszła ulicami Ealing-u. W paradzie wzięło udział około 300-stu osób, z tego około 110 związanych z naszą szkołą (dzieci, nauczyciele, rodzice). https://www.youtube.com/watch?v=EEx6WE7_F5A https://www.youtube.com/watch?v=161tKpRuww4 https://www.youtube.com/watch?v=6SoyZ8pCarM

 Parada im. gen. Hallera