W związku z trzydziestą rocznicą powstania Fundacji Pomocy Medycznej dla Polski (MAPF), 24 czerwca 2012 zorganizowany został w londyńskim POSK-u koncert jubileuszowy ‘Krakowscy Czarodzieje’ ktòrego głòwną atrakcją był występ Andrzeja Sikorowskiego, lidera kultowego zespołu Pod Budą, ktòry stał się prawie tak słynny jak krakowska Piwnica pod Baranami Piotra Skrzyneckiego.

Przed rozpoczęciem koncertu pani dr Bożena Laskiewicz, obecna patronka Fundacji, podziękowała i wręczyła dyplomy trzem polskim szkołom sobotnim w Londynie – naszej, szkole na Chiswick i na Putney – za udział w akcji ‘Zbieramy grosiki na Medical Aid for Poland’. Nasi uczniowie zebrali £400 na MAPF – głòwnie podczas tegorocznego Kiermaszu Wielkanocnego.

Fundacja Pomocy Medycznej dla Polski (MAPF) z siedzibą w Londynie została założona w 1981r. na krótko przed wprowadzeniem w kraju stanu wojennego. Fundacja powstała w odpowiedzi na apel Lecha Wałęsy, ówczesnego przewodniczącego Solidarności. Założycielami MAPF byli Polacy mieszkający na emigracji w Wielkiej Brytanii wspomagani przez brytyjskich przyjaciół. Wspólnie rozpoczęli oni akcję niesienia pomocy medycznej dla kraju. Pierwsze transporty wyjechały do Polski w styczniu 1982.

W ostatnich latach sposób pracy Fundacji uległ zmianie. Zaniechano transportów a w 1997 roku otwarty został w Londynie sklep, w którym sprzedawana jest używana odzież, książki, zabawki i inne towary otrzymywane w darach. W porównaniu z latami 1980, sytuacja w Polsce uległa daleko idącej poprawie i dzisiejsze potrzeby są zupełnie inne. Jednak szpitale, zwłaszcza w małych miastach, nadal nie mają funduszów na zakup kosztownego, nowoczesnego sprzętu.

W Wielkiej Brytanii organizowanych jest wiele ròżnego typu akcji zbierania funuszy na MAPF tak jak wystawy, bale czy koncerty. Czerwcowy koncert Andrzeja Sikorowskiego w POSKu był tego przykładem.

Solista Pod Budą przy akompaniamencie Jacka Kròlika grającego na gitarze – i wtòrującej im publiczności – śpiewał ulubione stare szlagiery takie jak ‘Płacze z nami deszcz…’, ‘Przy niedzieli po kąpieli’ czy ‘Na całość’ i nowsze post-komunistyczne ballady – jak zwykle z dużą dawką liryki i zadumy nad codziennym życiem.

Danuta Ryland

  

 

Back
...

„Sumienie świata woła o świadectwo prawdzie” – inskrypcja na pomniku katyńskim. W niedzielę 28.04.2019 roku na Cmentarzu Gunnersbury odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Polskich Kombatantów. Program uroczystości obejmował: Wspólną modlitwę na okolicznościowej Mszy Św. „Za Ofiary Katynia i innych miejsc masowych mordów Polaków na Wschodzie” odprawionej w kościele […]

 79 Rocznica Masakry w Katyniu

...

W sobotę 2 marca bawiliśmy się na wspaniałej dyskotece karnawałowej. Mottem przewodnim były czasy PRLu. Zgodnie z tradycją i w tym roku Zarząd i Koło Rodzicielskie szkoły im. Tadeusza Kościuszki zorganizowali dyskotekę karnawałową. Tym razem powróciliśmy do czasów PRL-u, aby przybliżyć ten okres historii tym, którzy nie mieli okazji zakosztować uroków rzeczywistości PRL-u oraz tym, […]

 Dyskoteka karnawałowa – “PRLÓFKA”

...

W Sobotę, 17-ego września, nasza szkoła wzięła udział w Paradzie Halera, która przeszła ulicami Ealing-u. W paradzie wzięło udział około 300-stu osób, z tego około 110 związanych z naszą szkołą (dzieci, nauczyciele, rodzice). https://www.youtube.com/watch?v=EEx6WE7_F5A https://www.youtube.com/watch?v=161tKpRuww4 https://www.youtube.com/watch?v=6SoyZ8pCarM

 Parada im. gen. Hallera