W sobotę 9 listopada uczniowie klas 3 i 4 małego budynku mieli spotkanie z Panem Krzysztofem de Berg. Była to krótka lekcja historii Polski związana z okresem odzyskania przez Polskę Niepodległości w roku 1918 oraz dalszymi dziejami narodu polskiego i udziale polskich żołnierzy walczących w czasie II Wojny Światowej o naszą ojczyznę.

Spotkanie to na dwa dni przed głównymi obchodami 95. Rocznicy Narodowego Święta Niepodległości miało zapoznać dzieci z bardzo ważnym momentem w historii Polski.

Pan Krzysztof de Berg opowiedział uczniom w jaki sposób Polska po 123 latach niewoli pod zaborami trzech mocarstw, odzyskała niepodległość i wróciła na mapę Europy.

W trakcie tych długich lat polscy żołnierze i cywile walczyli z bronią w ręku w kilku powstaniach. Byli również wybitni ludzie kultury, pisarze, malarze i muzycy, którzy zagrzewali innych swoimi patriotycznymi utworami do walki o naszą ojczyznę. Uczniowie mogli usłyszeć takie nazwiska jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Maria Konopnicka, Jan Matejko czy Stanisław Moniuszko.

Film dokumentalny pokazany dzieciom przedstawiał żołnierzy Legionów Polskich i Oddziałów Polskiej Kawalerii walczących w czasie I Wojny Światowej o niepodległość Polski.

Zdjęcia przedstawiały również walczące polskie dzieci niewiele starsze od naszych uczniów i kobiety z bronią w ręku.

Uczniowie mogli zapoznać się z bardzo ważnymi i historycznymi postaciami dla państwa polskiego takimi jak: Wodzem Naczelnym Wojska Polskiego Józefem Piłusudskim i Generałem Józefem Hallerem.

Nie można było nie wspomnieć ogromnych zasług w walce z zaborcą, naszego wielkiego rodaka i jednocześnie patrona naszej szkoły Tadeusza Kościuszki.

Dużym zainteresowaniem naszych uczniów cieszyło się oglądanie: oznak polskich oddziałów (formowanych w różnych częściach świata) z widocznym na każdym z tych oznak orłem polskim, a także najwyższych odznaczeń wojskowych takich jak: Virtuti Militari, Krzyż Walecznych czy Krzyż Niepodległości.

W ostatniej części spotkania nasz gość opowiadał nam o bohaterskich walkach naszych polskich lotników na terenie Wielkiej Brytanii w czasie II Wojny Światowej.

Uczniowie mieli możliwość oglądania mundurów polskich lotników z Dywizjonu 303, a następnie mogli przymierzać je na siebie.

Dzieci bardzo czynnie brały udział w spotkaniu, okazywały duże zainteresowanie tematem i chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez Pana Krzysztofa de Berg.

Była to bardzo interesująca lekcja patriotyzmu i polskiej historii, która na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

W imieniu uczniów i nauczycieli bardzo serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi de Berg za czas poświęcony dla młodszych dzieci na pierwsze spotkanie z historią.

Wychowawczyni klasy 4a Izabela Nazarowicz

Zdjęcia:Anna Juchum wychowawczyni klasy 4b

Back
...

„Sumienie świata woła o świadectwo prawdzie” – inskrypcja na pomniku katyńskim. W niedzielę 28.04.2019 roku na Cmentarzu Gunnersbury odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Polskich Kombatantów. Program uroczystości obejmował: Wspólną modlitwę na okolicznościowej Mszy Św. „Za Ofiary Katynia i innych miejsc masowych mordów Polaków na Wschodzie” odprawionej w kościele […]

 79 Rocznica Masakry w Katyniu

...

W sobotę 2 marca bawiliśmy się na wspaniałej dyskotece karnawałowej. Mottem przewodnim były czasy PRLu. Zgodnie z tradycją i w tym roku Zarząd i Koło Rodzicielskie szkoły im. Tadeusza Kościuszki zorganizowali dyskotekę karnawałową. Tym razem powróciliśmy do czasów PRL-u, aby przybliżyć ten okres historii tym, którzy nie mieli okazji zakosztować uroków rzeczywistości PRL-u oraz tym, […]

 Dyskoteka karnawałowa – “PRLÓFKA”

...

W Sobotę, 17-ego września, nasza szkoła wzięła udział w Paradzie Halera, która przeszła ulicami Ealing-u. W paradzie wzięło udział około 300-stu osób, z tego około 110 związanych z naszą szkołą (dzieci, nauczyciele, rodzice). https://www.youtube.com/watch?v=EEx6WE7_F5A https://www.youtube.com/watch?v=161tKpRuww4 https://www.youtube.com/watch?v=6SoyZ8pCarM

 Parada im. gen. Hallera