54. Zjazd Lotników

W sobotę 13 września, pod Pomnikiem Lotników na Northolt w Londynie, odbył się 54. Zjazd Lotników. W obchodach uczestniczyła delegacja uczniów z naszej szkoły wraz z Prezeską Joanną Kaliniecką- Williamson.

Rok 2014 jest pełen uroczystych obchodów rocznic związanych z Drugą Wojną Światową.

We wstępnej przemowie, Pan Ryszard Kornicki, Prezes Komitetu Pomnika Polskiego Lotnictwa (Polish Air Force Memorial Committee), który w ostatnich latach organizuje te zjazdy, przypomniał, że pamiętamy o wszystkich poległych Polakach, którzy oddali swe życie za ojczyznę na wielu polach bitw.

Modlitwę wzniósł Wice- Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii Ks. Władysław Wyszowadzki, po której obecni z pochylonymi głowami oraz sztandary oddali hołd minutą ciszy wszystkim poległym.

Składanie wieńców rozpoczęli HM Lord-Lieutenant Sir David Brewer CMG i Ambasador Polski Witold Sobków. Wieńce złożyli również burmistrzowie: Hillingdon, Ealing, Hammersmith & Fulham i Newark, kadeci z Akademii Lotniczej w Dęblinie z Majorem Pilotem Mariuszem Garbaczem na czele, Komitet Pomnika Polskiego Lotnictwa (Polish Air Force Memorial Committee), weterani, Związek Harcerstwa Polskiego, polskie szkoły oraz potomkowie lotników (do których zalicza się autor tego reportażu) oraz młodzież i zespół polskiej YMCA “Mazury”.

Delegacja z Polskiej Sobotniej Szkoły na Ealingu złożyła biało-czerwoną wiązankę.
W Poczcie Sztandarowym szkołę reprezentowali: Aleksandra Łapkowska, Alicja Macheta, Paulina Motyl, Wojciech Strzelecki i Nicole Szeląg.

Pod koniec uroczystości zebrani usłyszeli charakterystyczne warczenie maszyn i przez błękit nieba przeleciały dwa samoloty “Spitfire” pochylając skrzydła w hołdzie poległym.

Hasło Lotnicze: “ Miłość żąda ofiary”.

Na zakończenie uroczystości, orkiestra ze stacji Northolt zagrała „Rozkwitały pęki białych róż”.

Joanna Kaliniecka-Williamson

Back
...

„Sumienie świata woła o świadectwo prawdzie” – inskrypcja na pomniku katyńskim. W niedzielę 28.04.2019 roku na Cmentarzu Gunnersbury odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Polskich Kombatantów. Program uroczystości obejmował: Wspólną modlitwę na okolicznościowej Mszy Św. „Za Ofiary Katynia i innych miejsc masowych mordów Polaków na Wschodzie” odprawionej w kościele […]

 79 Rocznica Masakry w Katyniu

...

W sobotę 2 marca bawiliśmy się na wspaniałej dyskotece karnawałowej. Mottem przewodnim były czasy PRLu. Zgodnie z tradycją i w tym roku Zarząd i Koło Rodzicielskie szkoły im. Tadeusza Kościuszki zorganizowali dyskotekę karnawałową. Tym razem powróciliśmy do czasów PRL-u, aby przybliżyć ten okres historii tym, którzy nie mieli okazji zakosztować uroków rzeczywistości PRL-u oraz tym, […]

 Dyskoteka karnawałowa – “PRLÓFKA”

...

W Sobotę, 17-ego września, nasza szkoła wzięła udział w Paradzie Halera, która przeszła ulicami Ealing-u. W paradzie wzięło udział około 300-stu osób, z tego około 110 związanych z naszą szkołą (dzieci, nauczyciele, rodzice). https://www.youtube.com/watch?v=EEx6WE7_F5A https://www.youtube.com/watch?v=161tKpRuww4 https://www.youtube.com/watch?v=6SoyZ8pCarM

 Parada im. gen. Hallera